- Cylindrical Roller Bearing
- 95 mm ID x 170 mm OD x 32 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Dynamic Load Rating | 158000 N |
| I.D. | 95 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Outer Ring Width | 32 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating [Max] | 183000 N |
| Limiting Speed - Oil | 4500 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| O.D. | 170 mm |
| Enclosure | Open |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Weight | 6.03 LB |
| EAN or UPC | 29176033506 |

