- Cylindrical Roller Bearing
- 95 mm ID x 170 mm OD x 32 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 170 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Outer Ring Width | 32 mm |
| I.D. | 95 mm |
| Static Load Rating [Max] | 183000 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Limiting Speed - Oil | 4500 rpm |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 158000 N |
| Weight | 6.03 LB |
| EAN or UPC | 29176033506 |

