- Cylindrical Roller Bearing
- 20 mm ID x 47 mm OD x 18 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Dynamic Load Rating | 20700 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating [Max] | 18400 N |
| Precision Ground | Yes |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| I.D. | 20 mm |
| O.D. | 47 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Oil | 16000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 13000 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Cage Material | Pressed Steel |
| End Type | Open End |
| Weight | 0.32 LB |
| EAN or UPC | 29176050909 |

