- Cylindrical Roller Bearing
- 20 mm ID x 47 mm OD x 18 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| O.D. | 47 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 20700 N |
| Limiting Speed - Oil | 16000 rpm |
| End Type | Open End |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Grease | 13000 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 20 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating [Max] | 18400 N |
| Weight | 0.32 LB |
| EAN or UPC | 29176050909 |

