- Cylindrical Roller Bearing
- 25 mm ID x 52 mm OD x 18 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| O.D. | 52 mm |
| End Type | Open End |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 14000 rpm |
| I.D. | 25 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Static Load Rating [Max] | 34500 N |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 35000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 12000 rpm |
| Weight | 0.37 LB |
| EAN or UPC | 29176070242 |

