- Cylindrical Roller Bearing
- 25 mm ID x 52 mm OD x 18 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Dynamic Load Rating | 35000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Grease | 12000 rpm |
| I.D. | 25 mm |
| End Type | Open End |
| O.D. | 52 mm |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 34500 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 14000 rpm |
| Weight | 0.37 LB |
| EAN or UPC | 29176070242 |

