- Cylindrical Roller Bearing
- 25 mm ID x 52 mm OD x 18 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Dynamic Load Rating | 23700 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| End Type | Open End |
| Capacity | Standard Capacity |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Oil | 14000 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 22800 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Limiting Speed - Grease | 12000 rpm |
| O.D. | 52 mm |
| Precision Ground | Yes |
| I.D. | 25 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Weight | 0.359 LB |
| EAN or UPC | 29176033742 |

