- Cylindrical Roller Bearing
- 25 mm ID x 52 mm OD x 18 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 23700 N |
| End Type | Open End |
| Precision Ground | Yes |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Grease | 12000 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| O.D. | 52 mm |
| I.D. | 25 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | Standard Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 22800 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 14000 rpm |
| Weight | 0.359 LB |
| EAN or UPC | 29176033742 |

