- Cylindrical Roller Bearing
- 30 mm ID x 62 mm OD x 20 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 20 mm |
| Limiting Speed - Grease | 9500 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 12000 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 49000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| End Type | Open End |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. | 62 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 50000 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| I.D. | 30 mm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Precision Ground | Yes |
| Weight | 0.58 LB |
| EAN or UPC | 29176402777 |

