- Cylindrical Roller Bearing
- 30 mm ID x 62 mm OD x 20 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Capacity | High Capacity |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 49000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 50000 N |
| O.D. | 62 mm |
| I.D. | 30 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Limiting Speed - Grease | 9500 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 12000 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 20 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Weight | 0.58 LB |
| EAN or UPC | 29176402777 |

