- Cylindrical Roller Bearing
- 30 mm ID x 62 mm OD x 20 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| I.D. | 30 mm |
| O.D. | 62 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 33000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Grease | 10000 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 12000 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 33000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Outer Ring Width | 20 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| End Type | Open End |
| Capacity | Standard Capacity |
| Weight | 0.58 LB |
| EAN or UPC | 29176028533 |

