- Cylindrical Roller Bearing
- 30 mm ID x 62 mm OD x 20 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| O.D. | 62 mm |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Grease | 10000 rpm |
| Outer Ring Width | 20 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Dynamic Load Rating | 33000 N |
| Limiting Speed - Oil | 12000 rpm |
| I.D. | 30 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| End Type | Open End |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating [Max] | 33000 N |
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Weight | 0.58 LB |
| EAN or UPC | 29176028533 |

