- Cylindrical Roller Bearing
- 35 mm ID x 72 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 8500 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| O.D. | 72 mm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| End Type | Open End |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 65000 N |
| I.D. | 35 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 10000 rpm |
| Dynamic Load Rating | 61500 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 0.871 LB |
| EAN or UPC | 29176070235 |

