- Cylindrical Roller Bearing
- 35 mm ID x 72 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| I.D. | 35 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 10000 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| Capacity | High Capacity |
| Dynamic Load Rating | 61500 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Grease | 8500 rpm |
| O.D. | 72 mm |
| Static Load Rating [Max] | 65000 N |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 0.871 LB |
| EAN or UPC | 29176070235 |

