- Cylindrical Roller Bearing
- 35 mm ID x 72 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 49000 N |
| Capacity | Standard Capacity |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating [Max] | 51000 N |
| I.D. | 35 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| O.D. | 72 mm |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 8500 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 10000 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| Weight | 0.9 LB |
| EAN or UPC | 29176050916 |

