- Cylindrical Roller Bearing
- 35 mm ID x 72 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| O.D. | 72 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Static Load Rating [Max] | 51000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| I.D. | 35 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Oil | 10000 rpm |
| Limiting Speed - Grease | 8500 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 49000 N |
| Weight | 0.9 LB |
| EAN or UPC | 29176050916 |

