- Cylindrical Roller Bearing
- 40 mm ID x 80 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| O.D. | 80 mm |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| I.D. | 40 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Capacity | High Capacity |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 77500 N |
| Dynamic Load Rating | 72500 N |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Precision Ground | Yes |
| Weight | 1.091 LB |
| EAN or UPC | 29176070792 |

