- Cylindrical Roller Bearing
- 40 mm ID x 80 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 77500 N |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| End Type | Open End |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Dynamic Load Rating | 72500 N |
| O.D. | 80 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| I.D. | 40 mm |
| Enclosure | Open |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Capacity | High Capacity |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 1.091 LB |
| EAN or UPC | 29176070792 |

