- Cylindrical Roller Bearing
- 40 mm ID x 80 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Dynamic Load Rating | 58000 N |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| O.D. | 80 mm |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| End Type | Open End |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 40 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Static Load Rating [Max] | 62000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 1.078 LB |
| EAN or UPC | 29176028540 |

