- Cylindrical Roller Bearing
- 40 mm ID x 80 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Enclosure | Open |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Dynamic Load Rating | 58000 N |
| Static Load Rating [Max] | 62000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 80 mm |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| I.D. | 40 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Precision Ground | Yes |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Weight | 1.078 LB |
| EAN or UPC | 29176028540 |

