- Cylindrical Roller Bearing
- 45 mm ID x 85 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| I.D. | 45 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | High Capacity |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Limiting Speed - Oil | 8500 rpm |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Static Load Rating [Max] | 84500 N |
| O.D. | 85 mm |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Dynamic Load Rating | 76000 N |
| Weight | 1.182 LB |
| EAN or UPC | 29176023316 |

