- Cylindrical Roller Bearing
- 45 mm ID x 85 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Dynamic Load Rating | 76000 N |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating [Max] | 84500 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| I.D. | 45 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Oil | 8500 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 85 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 1.182 LB |
| EAN or UPC | 29176023316 |

