- Cylindrical Roller Bearing
- 45 mm ID x 85 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating [Max] | 68000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 61500 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| End Type | Open End |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Oil | 8500 rpm |
| I.D. | 45 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 7100 rpm |
| O.D. | 85 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Weight | 1.175 LB |
| EAN or UPC | 29176033773 |

