- Cylindrical Roller Bearing
- 45 mm ID x 85 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. | 85 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| End Type | Open End |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Grease | 7100 rpm |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Enclosure | Open |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| I.D. | 45 mm |
| Dynamic Load Rating | 61500 N |
| Limiting Speed - Oil | 8500 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating [Max] | 68000 N |
| Weight | 1.175 LB |
| EAN or UPC | 29176033773 |

