- Cylindrical Roller Bearing
- 45 mm ID x 85 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| O.D. | 85 mm |
| Dynamic Load Rating | 61500 N |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 45 mm |
| Limiting Speed - Oil | 8500 rpm |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating [Max] | 68000 N |
| Limiting Speed - Grease | 7100 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Weight | 1.175 LB |
| EAN or UPC | 29176033780 |

