- Cylindrical Roller Bearing
- 45 mm ID x 85 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Dynamic Load Rating | 61500 N |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| I.D. | 45 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 68000 N |
| Limiting Speed - Grease | 7100 rpm |
| End Type | Open End |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| O.D. | 85 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Open |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | Standard Capacity |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 8500 rpm |
| Weight | 1.175 LB |
| EAN or UPC | 29176033780 |

