- Cylindrical Roller Bearing
- 100 mm ID x 180 mm OD x 34 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating [Max] | 217000 N |
| Capacity | Standard Capacity |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 100 mm |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Dynamic Load Rating | 183000 N |
| Limiting Speed - Grease | 3600 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 4300 rpm |
| Outer Ring Width | 34 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. | 180 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Weight | 7.409 LB |
| EAN or UPC | 29176033513 |

