- Cylindrical Roller Bearing
- 100 mm ID x 180 mm OD x 34 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 3600 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 4300 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| Outer Ring Width | 34 mm |
| End Type | Open End |
| O.D. | 180 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Capacity | Standard Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 217000 N |
| Dynamic Load Rating | 183000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| I.D. | 100 mm |
| Enclosure | Open |
| Weight | 7.409 LB |
| EAN or UPC | 29176033513 |

