- Cylindrical Roller Bearing
- 50 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 90 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 64000 N |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| I.D. | 50 mm |
| Static Load Rating [Max] | 73500 N |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Enclosure | Open |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Weight | 1.278 LB |
| EAN or UPC | 29176071256 |

