- Cylindrical Roller Bearing
- 50 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 73500 N |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| O.D. | 90 mm |
| Dynamic Load Rating | 64000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| I.D. | 50 mm |
| Weight | 1.278 LB |
| EAN or UPC | 29176071256 |

