- Cylindrical Roller Bearing
- 55 mm ID x 100 mm OD x 25 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Static Load Rating [Max] | 122000 N |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 7100 rpm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 55 mm |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| End Type | Open End |
| O.D. | 100 mm |
| Dynamic Load Rating | 101000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Ground | Yes |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Enclosure | Open |
| Weight | 1.72 LB |
| EAN or UPC | 29176023323 |

