- Cylindrical Roller Bearing
- 55 mm ID x 100 mm OD x 25 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Dynamic Load Rating | 101000 N |
| Limiting Speed - Oil | 7100 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 122000 N |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| O.D. | 100 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 55 mm |
| End Type | Open End |
| Weight | 1.72 LB |
| EAN or UPC | 29176023323 |

