- Cylindrical Roller Bearing
- 55 mm ID x 100 mm OD x 25 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| O.D. | 100 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| Dynamic Load Rating | 75500 N |
| Limiting Speed - Oil | 7100 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 87000 N |
| I.D. | 55 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Weight | 1.697 LB |
| EAN or UPC | 29176033797 |

