- Cylindrical Roller Bearing
- 55 mm ID x 100 mm OD x 25 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Cage Material | Pressed Steel |
| Dynamic Load Rating | 75500 N |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 55 mm |
| End Type | Open End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| O.D. | 100 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision Ground | Yes |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 87000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Limiting Speed - Oil | 7100 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 1.697 LB |
| EAN or UPC | 29176033797 |

