- Cylindrical Roller Bearing
- 60 mm ID x 110 mm OD x 28 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| O.D. | 110 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Dynamic Load Rating | 131000 N |
| End Type | Open End |
| Enclosure | Open |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Ground | Yes |
| Outer Ring Width | 28 mm |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| I.D. | 60 mm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 157000 N |
| Weight | 2.332 LB |
| EAN or UPC | 29176067945 |

