- Cylindrical Roller Bearing
- 60 mm ID x 110 mm OD x 28 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 131000 N |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Outer Ring Width | 28 mm |
| Static Load Rating [Max] | 157000 N |
| Capacity | High Capacity |
| I.D. | 60 mm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| End Type | Open End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| O.D. | 110 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 2.332 LB |
| EAN or UPC | 29176067945 |

