- Cylindrical Roller Bearing
- 60 mm ID x 110 mm OD x 28 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Dynamic Load Rating | 96000 N |
| Capacity | Standard Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 116000 N |
| Enclosure | Open |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| O.D. | 110 mm |
| Outer Ring Width | 28 mm |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| I.D. | 60 mm |
| Weight | 2.357 LB |
| EAN or UPC | 29176028557 |

