- Cylindrical Roller Bearing
- 60 mm ID x 110 mm OD x 28 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Outer Ring Width | 28 mm |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 110 mm |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| End Type | Open End |
| Static Load Rating [Max] | 116000 N |
| I.D. | 60 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | Standard Capacity |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Dynamic Load Rating | 96000 N |
| Weight | 2.357 LB |
| EAN or UPC | 29176028557 |

