- Cylindrical Roller Bearing
- 65 mm ID x 120 mm OD x 31 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| I.D. | 65 mm |
| Dynamic Load Rating | 149000 N |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating [Max] | 181000 N |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| O.D. | 120 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 3.106 LB |
| EAN or UPC | 29176403019 |

