- Cylindrical Roller Bearing
- 65 mm ID x 120 mm OD x 31 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Dynamic Load Rating | 149000 N |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | High Capacity |
| End Type | Open End |
| Static Load Rating [Max] | 181000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| I.D. | 65 mm |
| O.D. | 120 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 3.106 LB |
| EAN or UPC | 29176403019 |

