- Cylindrical Roller Bearing
- 80 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| I.D. | 80 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| O.D. | 140 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Static Load Rating [Max] | 186000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 147000 N |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Weight | 4.256 LB |
| EAN or UPC | 29176050954 |

