- Cylindrical Roller Bearing
- 80 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Dynamic Load Rating | 147000 N |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 80 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Pressed Steel |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Ground | Yes |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| O.D. | 140 mm |
| Static Load Rating [Max] | 186000 N |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Weight | 4.256 LB |
| EAN or UPC | 29176050954 |

