- Cylindrical Roller Bearing
- 85 mm ID x 150 mm OD x 36 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| I.D. | 85 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 4500 rpm |
| Dynamic Load Rating | 170000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| O.D. | 150 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 218000 N |
| Outer Ring Width | 36 mm |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 5.467 LB |
| EAN or UPC | 29176050961 |

