- Cylindrical Roller Bearing
- 85 mm ID x 150 mm OD x 36 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Dynamic Load Rating | 170000 N |
| End Type | Open End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| I.D. | 85 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| O.D. | 150 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision Ground | Yes |
| Outer Ring Width | 36 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 218000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 4500 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 5.467 LB |
| EAN or UPC | 29176050961 |

