- Cylindrical Roller Bearing
- 90 mm ID x 160 mm OD x 40 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Enclosure | Open |
| I.D. | 90 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| End Type | Open End |
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 40 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 4300 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Static Load Rating [Max] | 265000 N |
| O.D. | 160 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3600 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 207000 N |
| Weight | 6.954 LB |
| EAN or UPC | 29176023750 |

