- Cylindrical Roller Bearing
- 90 mm ID x 160 mm OD x 40 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 265000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| O.D. | 160 mm |
| I.D. | 90 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Capacity | Standard Capacity |
| End Type | Open End |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Dynamic Load Rating | 207000 N |
| Outer Ring Width | 40 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 3600 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Oil | 4300 rpm |
| Weight | 6.954 LB |
| EAN or UPC | 29176023750 |

