- Cylindrical Roller Bearing
- 95 mm ID x 170 mm OD x 43 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Capacity | Standard Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 298000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Precision Ground | Yes |
| Outer Ring Width | 43 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Dynamic Load Rating | 230000 N |
| Enclosure | Open |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| O.D. | 170 mm |
| End Type | Open End |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| I.D. | 95 mm |
| Weight | 8.455 LB |
| EAN or UPC | 29176023859 |

