- Cylindrical Roller Bearing
- 95 mm ID x 170 mm OD x 43 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Precision Ground | Yes |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| I.D. | 95 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 230000 N |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| Outer Ring Width | 43 mm |
| O.D. | 170 mm |
| Static Load Rating [Max] | 298000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 8.455 LB |
| EAN or UPC | 29176023859 |

