- Cylindrical Roller Bearing
- 105 mm ID x 190 mm OD x 36 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| I.D. | 105 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 241000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Enclosure | Open |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Dynamic Load Rating | 201000 N |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| O.D. | 190 mm |
| End Type | Open End |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Outer Ring Width | 36 mm |
| Weight | 8.971 LB |
| EAN or UPC | 29176403354 |

