- Cylindrical Roller Bearing
- 105 mm ID x 190 mm OD x 36 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| O.D. | 190 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 201000 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Outer Ring Width | 36 mm |
| Static Load Rating [Max] | 241000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| Precision Ground | Yes |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| I.D. | 105 mm |
| Weight | 8.971 LB |
| EAN or UPC | 29176403354 |

